Description
Opony całoroczne Yokohama Geolandar A/T G015 w rozmiarze 225/75 R16 115/112R OWL
Opony całoroczne Yokohama Geolandar A/T G015 225/75 R16 zostały zaprojektowane i wyprodukowane z myślą o samochodach typu Mercedes Klasa M (W163), Volvo S40, Fiat Bravo, Skoda Fabia czy Peugeot 5008. Testy wykonane na potrzeby europejskiego systemu etykiet pozwoliły na przyznanie omawianemu modelowi następujących klas: C w kategorii hamowania na mokrej nawierzchni, F za opory toczenia, które wpływają na spalanie paliwa oraz 73 dB w pomiarze emitowanego hałasu zewnętrznego. Opony całoroczne Yokohama Geolandar A/T G015 225/75 R16 posiadają indeks prędkości R (maksymalnie na tym modelu można jechać 170 km/h) oraz indeks nośności 115/112 (najwyższa wartość obciążenia przy jeździe z maksymalną prędkością wynosi tu 1215/1120 kg). Warto wiedzieć, że samo oznaczenie rozmiaru 225/75 R16 należy odczytywać następująco: pierwsza liczba to szerokość opony w milimetrach, druga to wysokość profilu liczona jako procent z szerokości (tutaj 75 przekłada się na wartość 168,75 mm), a trzecia to średnica felgi, na jaką należy założyć daną oponę – w tym przypadku wynosi ona 16 cali. Litera przed oznaczeniem średnicy to typ konstrukcji opony (radialny lub diagonalny).
Opony do samochodu 4×4 / SUV
Geolandar A/T G015 w rozmiarze 225/75 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie 4×4 / SUV. Opony 4×4 często są mylone z produktami do samochodów typu SUV. Omawiane tutaj produkty mają agresywny bieżnik z blokami w postaci klocków, a opony SUV są zbliżone do osobowych. Opony terenowe najlepiej sprawdzają się podczas jazdy po bezdrożach – na błocie, trawie, kamieniach itp. Wśród opon terenowych wyróżniamy A/T – All Terrain (dobrze radzą sobie na asfalcie i w terenie), M/T – Mud Terrain (lepsze w terenie, słabsze na asfalcie) i Extrem (wyłącznie w teren). Opony terenowe znajdziemy w ofertach marek ekonomicznych, średnich i premium.
Klasa – premium. Opony dla wymagających kierowców oferujące innowacyjne rozwiązania
Opony firmy Yokohama pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy premium. Opony klasy premium to modele oferowane między innymi przez Yokohama, Hankook, Continental, Dunlop, Vredestein, Pirelli, Goodyear czy Nokian. Charakteryzują się one najwyższym poziomem osiągów we wszelkich możliwych obszarach, a podczas ich produkcji wykorzystywane są najbardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne. Potwierdzeniem tego są doskonałe wyniki opon klasy premium w międzynarodowych testach, najwyższe klasy na etykietach oraz tysiące pozytywnych opinii użytkowników.
Etykieta unijna opon Geolandar A/T G015 225/75 R16 czyli ocena spalania, hamowania i hałasu
Spalanie paliwa – ocena F Opory toczenia oceniane są w siedmiostopniowej skali. Opony w aż 20% odpowiadają za zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Najbardziej oszczędne i ekologiczne są modele przydzielone do klasy „A” – najsłabsze pod tym względem jest ogumienie oznaczone notą „G”. Hamowanie na mokrym – ocena C Jednym z parametrów, który uwzględniono na etykiecie unijnej dołączonej do opony jest przyczepność na mokrej nawierzchni. To bardzo istotna wiadomość dla osób, które chcą wybrać najlepsze opony, ponieważ określa on bezpieczne zachowanie samochodu podczas trudnych warunków pogodowych. Skala parametru obejmuje litery od A do G, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania. Co ciekawe, różnice w odległości hamowania na mokrym między modelem z literą A, a tym z F (ocena G nie jest używana) wynoszą aż 18 metrów. Identyczną notę – „C” na etykiecie unijnej w kategorii „przyczepność na mokrej nawierzchni” uzyskały jeszcze 22 inne produkty spełniające wytyczne – opony Geolandar A/T G015 (model) oraz 16 cali (średnica). Hałas na zewnątrz – 73 dB Etykieta unijna (hałas zewnętrzny) w porównaniu do pozostałych parametrów nie przewiduje nadawania klas odpowiadających literom alfabetu. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem umieszczania 3 fal i wyniku pomiaru hałasu w dB. Decyzja o umieszczeniu akurat tego parametru wynika z realizacji przez UE polityki ochrony środowiska – warto pamiętać, że mierzona jest tu wartość hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony, a nie tego słyszanego w kabinie pojazdu, co często ma kluczowe znaczenie dla kierowców. Wynik „73 dB” na etykiecie unijnej w kategorii „hałas zewnętrzny” uzyskało jeszcze 66 innych produktów spełniających kryteria – opony całoroczne (sezon), 16 cali (średnica) oraz premium (klasa).
Firma Yokohama
Yokohama to japoński producent opon specjalizujący się w ogumieniu przeznaczonym do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, a także maszyn przemysłowych oraz rolniczych. Produkowane przez Yokohama opony są uznawane są za ogumienie klasy premium ze względu na doskonałą jakość i zastosowanie najnowszych technologii. Nazwa marki ma swoje pochodzenie w mieście, w którym rozpoczęła się historia firmy – Jokohamie. Historia przedsiębiorstwa, którego oponom zaufały miliony kierowców na całym świecie, sięga 1917 roku.
Symetryczna rzeźba bieżnika
Model Geolandar A/T G015 (Yokohama) wyposażony został w symetryczną rzeźbę bieżnika. Bieżnik symetryczny to jedna z trzech rzeźb spotykanych na rynku opon. Oprócz omawianej wyróżnia się jeszcze kierunkową i asymetryczną. Bieżnik symetryczny praktycznie nie jest obecnie stosowany (poza starszymi modelami) w oponach osobowych, ponieważ oferuje bardzo przeciętne osiągi na mokrej nawierzchni i przy wyższych prędkościach. Można go za to spotkać w modelach do aut dostawczych i ciężarowych. Bieżnik symetryczny to rzeźba, w której obie połówki mają taki sam kształt.
Oznaczenia 115/112R, OWL oraz 3PMSF, LT, M+S
Napisy „115/112” oraz „R” umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 1215/1120 kg) oraz prędkości (do 170 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon wielosezonowych. Na oponie znaleść można także oznaczenie 3PMSF – płatek śniegu na potrójnym szczycie oznaczający dopuszczenie opony do poruszania w warunkach zimowych, LT – light Truck, opona może być stosowana również przez lekkie ciężarówki, M+S – mud and Snow czyli opony przeznaczone do jazdy po błocie i śniegu oraz OWL – białe litery na boku opony.
Opona na sezon letni oraz zimowy
Yokohama Geolandar A/T G015 225/75 R16 należy do grupy opon wielosezonowych. Opony całoroczne (określane również jako uniwersalne lub wielosezonowe) najlepiej sprawdzają się w umiarkowanych warunkach klimatycznych lub w przypadku kierowców o spokojnym stylu jazdy jeżdżących głównie po mieście. Nazwy opon całorocznych kojarzą się z 4 porami roku, np. „4Seasons”, „Quatrac”, „All Season”, „All Weather”, a na ich bokach umieszczony jest symbol trzech szczytów z płatkiem śniegu potwierdzający osiągi w zimowych warunkach. Bieżniki opon całorocznych mają niejako dwie strefy: przystosowaną do jazdy latem i zimą (ta druga ma więcej lameli).
Gwarancja na opony Geolandar A/T G015
Yokohama zapewnia na swoje opony 5 lat gwarancji od daty produkcji. Aby skorzystać z gwarancji, wystarczy zgłosić reklamację w punkcie zakupu ogumienia. Następnie, w ciągu 14 dni, sprzedawca decyduje czy przyjmie reklamację we własnym zakresie, czy też przekaże ją dystrybutorowi opon Yokohama. Należy pamiętać, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, usterek wynikających z nieprawidłowego przechowywania opon, a także powstałych w wyniku błędów przy montażu i demontażu.
Opinie kierowców rozmiaru 225/75 R16 o oponach Yokohama Geolandar A/T G015
Kierowcy używający opon całorocznych, zwracają uwagę na inne osiągi, niż użytkownicy opon sezonowych. Najważniejsze dla nich jest, aby ogumienie zapewniało optymalne bezpieczeństwo podczas jazdy zarówno latem, jak i zimą. Opony całoroczne Yokohama spełniają to zadanie, gwarantując pewne prowadzenie i komfort na każdej nawierzchni. Kierowcy piszą o nich tak: „żadnych problemów, są warte swojej ceny i braku konieczności zmiany opon w serwisie dwa razy w roku”, „nie zamienię ich na inne, przy odległościach jakie pokonuję są wystarczające”.
Producent: Yokohama